• Slide podstránka

Bolest lýtka

lytko 400

Co způsobuje bolest lýtkového svalu?

Bolest lýtka, podobně jakákoliv jiná bolest může mít mít řadu příčin. Nejdramatičtější je přetržený lýtkový sval, což se stane jako důsledek přetížení při intenzivním sportu, ale i tanci, které vede následně k úrazu. V tomto případě je však bolest tak intenzivní, že nepomůže klidový režim a pacient je nucen vyhledat ihned lékařskou pomoc, protože natržený sval nelze prakticky vůbec zatěžovat.

Lýtkový sval však nemusí být hned přetržen v celém rozsahu, ale k bolesti stačí i jeho pouhé natažení. Příčinou je opět většinou nadměrná zátěž při sportu, ale třeba i dehydratace nebo chybějící prvky v těle, například při maratonu. Velmi časté jsou například křeče lýtkového svalu, když tělu chybí hořčík. Chybou může být i nedostatečné protahování před sportovní aktivitou.

Pokud se rozhodnete řešit natažený lýtkový sval sami, je třeba počítat s delší klidovou dobou, pomůže priessnitz zábal, ledování a následně pozvolné protahování. Problém je, že nevíte, co se Vám přesně stalo a tak hrozí, že domácí léčba bude dlouhá a neúčinná. Proto je vhodnější navštívit odborného lékaře, který je schopen odhalit skutečný rozsah problému a hlavně skrze sonografické vyšetření rozsah poškození svalu a stanovit účinnou léčbu. Léčba je většinou fyziologická, která spočívá v kombinaci s přiložením ortézy zcela bez zátěže postižené dolní končetiny nebo léčba okluzemi s lokální terapií a následně cviky, kdy pomůže rychleji se zbavit problémů.

Zpozornět byste měli, pokud si neuvědomujete příčinu bolesti lýtkového svalu, tzn., že jste ho nepřetížili nebo vůbec nesportovali. Pak se může jednak o cévní, žilní problém, který může ohrozit srdce a může způsobit i infarkt.

Lékařské podiatrické centrum

map marker 2 16   Maiselova 25/4, Praha 1, 110 00
phone 68 16   tel.: 734 246 970 (Podiatrie)
 phone 68 16   tel.: 724 294 436 (Pedikúra)
     

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Platba je možná pouze v hotovosti!

MUDr. MARIE SOUČKOVÁ- PODIATRIE A ORTOPEDIE - idatabaze.czOrtopedické ordinace, ortopedie - idatabaze.cz

Spolehlivá firma (MUDr. Marie Součková)

Ordinační hodiny

Po

Út

St

Čt

8:00 - 14:30

8:00 - 17:30

7:00 - 14:30

8:00 - 12:30  13:30-18:00

7:00 - 12:00

 

 

 

 

Dárkový poukaz

poukaz 2023 1500