• Slide podstránka

Artróza kolenního kloubu (gonartróza)

Příznaky:

Základním příznakem je bolest, ta se objevuje většinou při zátěži jako je chůze po schodech, běh a nebo při méně obvyklém pohybu. V pozdějším čase se bolest může objevovat i v klidovém režimu. Artróza se může projevit také ztuhlostí kolene, otokem nebo větším množstvím kloubní tekutiny.

Příčiny:

Prvotní příčinou je úbytek kloubní tekutiny. Následně mohou vznikat změny na kolenním kloubu, které způsobí změnu tvaru kloubu,  zmenšení mezery mezi kloubem, úbytek chrupavčité tkáně,  ale  také může dojít  k poškození měkkých tkání (menisků). Poškození menisku (degenerace) se pak většinou projeví jako viditelná deformace kolene. Je třeba říct, že artróza není "klasická nemoc", ale její příčiny souvisejí se stárnutím organismu. Jak z popisu příčin vyplývá, atróza a hlavně její důsledky se časem zhoršují. Je proto důležité začít řešit artrózu včas. Artróza ale také může vzniknout po úraze, změnou zátěže kolene vlivem např. neřešeného plochonoží, nadváhou, vlivem neřešené funkční poruchy, jednostranným přetěžováním kolene, apod.

Léčba:

V počátečních stádiích se často využívají kloubní preparáty obsahující kloubní výživu glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kolagen. Jejich nevýhodou je, že mají poměrně malou účinnost, protože působí na všechny klouby těla, nikoli jen na problematickou oblast, musí se užívat pravidelně ve správné dávce a v intervalech, pomáhají skutečně v počátečních stádiích. Daleko účinnější je léčba injekční. Nejdůležitější je ideální váha, správná životospráva, pohyb, ale pomoci může tejpování a řízená rehabilitace.

V případě pokročilých stádií, s těžkým poškozením kloubu, je nutné operační řešení.

Bolest lýtka zezadu

Příznaky

Příznakem je bolest lýtka, která se může projevovat při chůzi, zátěži nebo i v klidu. Pokud se objeví bolest náhle po náročnějším sportovním výkonu, tak by měla rychle odeznít a je důsledkem přetížení svalů. Pozornost bychom měli však věnovat případům, kdy příčinu bolesti nevíme a v případech, kdy bolest déle přetrvává nebo je v jednom místě, protože se může jednat i o vážné onemocnění. Zejména, pokud je bolest provázena otokem a místo je na dotek teplé. V tom případě bychom měli co nejdříve vyhledat lékaře, neboť se může jednat i o život ohrožující stav.

Příčiny

Kromě již zmíněného přetížení svalů po sportovní zátěži, tak může být příčinou zánět Achillovy šlachy, žilní trombóza, krevní sraženina nebo chronická žilní nedostatečnost, v případě uvolnění krevní sraženiny hrozí její přesun do jiné části těla, kde může způsobit vážné problémy, například plicní embolii. Zhoršená průchodnost žil může způsobit nedostatečné prokrvení dolní končetiny, které v konečném důsledku může, v případě, že se zanedbá, způsobit i ztrátu končetiny.

Léčba

V případě, že se jedná o zánět Achillovy šlachy, tak pomůže klid, ledování a fyzioterapie. Nicméně, bez odborného lékařského vyšetření je těžké odhadnout pravou příčinu, proto je třeba vyhledat pomoc lékaře, který v případě krevní sraženiny nasadí léky na ředění krve. Naopak chronická žilní nedostatečnost nebezpečná není. Jak z výše uvedených příčin a jejich závažnost vyplývá, vyhledat v těchto případech pomoc lékaře je velmi žádoucí.

 

Bolest palce u nohy

Příznaky

Příznakem je bolest palce při chůzi a snížená pohyblivost palce. Nebo také bolest, která budí pacienta v noci. Bolest může vznikat také při určitém pohybu.

Příčiny

Nejčastější příčinou bolesti je arthóza, která postihne kloub palce. Ta se právě projevuje při chůzi a snižuje pohyblivost palce. Pokud se jedná o bolest v noci, bez známek pohybu, tak se jedná většinou o příznaky dny, tedy zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi. Ta se může projevit i otokem. Další příčinou bolesti palce u nohy může být zarostlý nehet, kde se kromě bolesti může objevit i krvácení.

Léčba

Co se týká léčby, tak, jak z příčin vyplývá, tak i léčba může být různá, proto by bylo vhodné, když bolest a problémy přetrvávají navštívit odborného lékaře. V případě arthózy se léčba řeší buď konzervativně, tedy obklady, léky proti bolesti, změna obuvi, speciání vložka anebo operačně, kdy se odstraňuje výrůstek na kosti, ev. znehybnění - artrodéza nebo se funkce kloubu obnoví endoprotezou. V případě, že je příčinou dna, tak je základem dieta, která vyloučí nevhodné potraviny, klidový režim s přísunem tekutin. V případě zarostlého nehtu se řeší většinou v rámci pedikúry, krajním řeším je operační zákrok.

 

 

Bolesti kyčlí

Bolesti kyčlí jsou poměrně častý problém, podobně jako bolesti kolen. Mnohdy mají i podobné příčiny.

Příznaky:

Příznaky se projevuji bolestí, která se může často projevovat i v jiných částech nohou, třeba v koleni nebo i v páteři. Častým příznakem je bolest po zátěži a nebo ztuhlost kloubu, která se projevuje hlavně ráno, než se kloub rozhýbe.

Příčiny:

Příčiny mohou být z důvodu přetížení v důsledku nadváhy, metabolických a jiných onemocnění, vlivem sportu, ale nejčastěji degenerace, čili počínající artróza kyčelního kloubu. Výjimkou nejsou ani vrozené vady kyčlí, které se projevují v pozdějším věku nebo také důsledek nějakého úrazu.

Léčba:

Základem léčby je bolest nepodceňovat a nečekat, než sama odejde. To může způsobit další zhoršení stavu, který může být mnohem závažnější, než pokud se problém podchytí v počátku. Cílem léčby je snížit zátěž kyčelního kloubu, což se může poměrně snadno docílit u sportovců, ale u obézních lidí, kteří nesportují to znamená nutnou redukci nadváhy. Z léčebných metod se používá tejpování, výživové preparáty, medikace, elektroléčba, léčebný tělocvik a někdy jsou nutné obstřiky ev. aplikace chondroprotektiv do kloubu. Pokud konzervativní léčba nepomáhá a nebo pokud je kloub nenávratně poškozen, tak je nutné řešit výměnu kloubu operativní cestou za kyčelní náhradu. Proto se vyplatí problémy kyčlí nepodceňovat a řešit je včas a zároveň se vyvarovat činnostem, které kyčelní kloub poškozují. Je dobré navštívit při prvotních příznacích lékaře specialistu ortopeda nebo podiatra, protože i správné obouvání a speciální vložka může proces bolestivost a přetížení zmírnit.

Kyčelní kloub u dětí:

Samostatnou kapitolou jsou kyčelní klouby u malých dětí, které se cíleně kontrolují v rámci preventivních prohlídek a které mají za cíl odhalit vrozené vady v době, kdy jsou snadno odstranitelné a jejich řešení je ještě možné.

 

Meniskopatie aneb bolesti kolene při poškození menisku

Poškození menisku je velmi častou příčinou bolestí kolen. V kolenním kloubu jsou prostory mezi kloubními plochami vyplněny vazivově chrupavčitými destičkami = menisky. Jejich úkolem je mechanicky tlumit, "změkčit" pohyb kloubu, neboť tím chrání kloub před přetížením. Přestože se může jednat i o různé formy poškození, tak nejčastější poškozením menisku je důsledek úrazu.

Příznaky:

Poškozený meniskus je velmi častou příčinou bolesti kolen. Tato bolest (poškození) může být akutní, které vzniká bezprostředně po úrazu anebo chronická. Vzhledem k tomu, že se jedná o mechanické poškození menisku, může se objevit v každém věku. Někdy si však pacient ani neuvědomuje, kdy ke zranění došlo. Poranění menisku provází vícero nepříjemných a bolestivých fází např. při ohybu kolene, ale také při sportu, chůzi po schodech. Poranění může být menšího rozsahu, kdy pacienta spíše obtěžuje nepříjemné píchání nebo i praskání v koleni až po zablokování kolene. Chronická forma, v případě neléčení, pak může způsobit i artrózu, tedy poškození kloubu.

Příčiny:

Příčina akutního poranění je mechanická, kdy vlivem přetížení kloubu dochází k deformaci nebo utržení menisku. To se stává nejčastěji při sportu nebo při úrazu. Toto poškození menisku je pochopitelně provázeno bolestí, otokem, naplněním kolene, blokádou.

Léčba:

Léčba se provádí dle stupně závažnosti poranění menisku. U lehčí formy se doporučuje klidový režim, znehybnění kolene ortézou, obklady, analgetika. Při rozsáhlejším poškození menisku se přistupuje k operaci artroskopickou cestou s cílem odstranění poškozené části menisku. Po operaci následuje rehabilitace dle pokynů lékaře a při zjištění poškození chrupavky kloubních ploch se aplikují chondroprotektiva – látky vyživující chrupavku.

V případech, kdy je odstraněn meniskus celý, je vhodné podiatrické vyšetření s volbou vhodné vložky, která má za cíl úpravu vyváženého osového zatížení kolene.

 

Osteoporóza

Příznaky:

Osteoporóza je nemoc, které se také říká „řídnutí kostí“. Objevuje se ve vyšším věku a častěji u žen, než u mužů. Obvykle po menopauze. Osteoporóza je charakterizována úbytkem kostní hmoty a změnou její struktury. Hlavní rizikem osteoporózy je riziko zlomenin a souvisejících komplikací. Může se však projevit i bolestí nohou, zad apod.

Příčiny:

Osteoporóza souvisí ve většině případů s procesem stárnutí a souvisejícími změnami v organismu. Má však také genetický podklad, takže pokud se v rodině již osteoporóza vyskytla, tak je na místě obezřetnost. Řídnutí kostí vzniká vyplavováním vápníku z těla, po menopauze.

Léčba:

V případě osteoporózy je důležitá prevence, která spočívá v pravidelném doplňování vápníků, vitamínů (zejména vitamín D) do těla. Součástí prevence je rovněž dostatek pohybu a zdravá strava, dále pak pravidelná denzitometrická kontrola, který dokáže osteoporózu odhalit dříve, než se objeví zlomenina. Léčba je v podstatě podobná prevenci, tedy dostatek pohybu a přísun kalcia a vitamínu D.

 

Patní ostruha

Příznaky:

Patní ostruha je kostní výrůstek v oblasti Achillovy šlachy. Může se projevovat bolestí, někdy až silnou nebo pichlavou, která komplikuje chůzi. Projevuje se nejčastěji při začátku zátěže (například první kroky ráno, běh apod.). Bolest paty se může projevovat v klidu nebo po delším sezení. Někdo však může mít patní ostruhu a nečiní mu žádné obtíže, pak se na tento problém přijde zpravidla náhodně při rentgenu z důvodu jiného zdravotního problému.

Příčiny:

Patní ostruha není onemocnění, ale důsledek, který vzniká jako obrana organismu. Příčinou může být přetížení nohy při dlouhodobé zátěži, nevhodná obuv nebo úrazy. Příčinou může být i nevhodné postavení nohy. Patní ostruha je onemocnění v oblasti úponů a svalů v okolí paty.

Léčba:

Diagnostika je založená na rentgenu a ultrazvuku, které pomáhají patní ostruhu odhalit. Vzhledem k tomu, že jednou z příčin je přetížení nohy, tak součástí léčby je klid a odlehčení zátěže. Pokud je však příčinou nevhodná obuv nebo nevhodné držení nohy, tak pak je třeba tuto příčinu odhalit a řešit s pomocí podiatra s výběrem správné vložky a další terapie. V lehčích případech mohou pomoci obklady, různé masti, protahování, míčkování apod. Často se používá léčebný ultrazvuk, biolampa, laser, magnetoterapie nebo rázová vlna. Pokud jsou bolesti dlouhodobé a intenzivní a nedaří se bolest eliminovat klasickou léčbou, tak je třeba řešit patní ostruhu operativně.

 

 

Přetrhané kolenní vazy

Příznaky:

Jedná se o nepříjemný úraz, který vzniká velmi často při sportu, ale může se jednat i o prosté nevhodné došlápnutí. Projevuje se bolestí kolena, případně otokem, náplní v kloubu a kulháním. Příznaky se projevují už v průběhu sportovní aktivity, při které úraz vznikl, vedou k ukončení aktuálního sportovního výkonu (například běhu), protože bolest bývá intenzivní a nedovoluje další plné zatížení.

Příčiny:

Jak vyplývá z příznaků, tak k přetržení kolenních vazů může dojít extrémním přetížením kolenních vazů, které již zátěž nevydrží a prasknou. Někdy to nemusí být jen vysoká zátěž, ale také nevhodný pohyb (torze kolena), pak k úrazu stačí i menší kolize.

Léčba:

Léčba může být buď konzervativní a nebo chirurgická. Konzervativní léčba spočívá v dlouhodobém zafixování kolena pomocí ortézy a omezení zátěže. O nutnosti případného chirurgického zákroku rozhodne lékař na základě rentgenu, MRI, kdy posoudí stupeň poškození vazů. V každém případě je nepříjemné, že léčba si vyžádá řadu týdnů, kdy je třeba zcela vysadit sportovní aktivity. Návrat ke sportu po vyléčení pak musí být opatrný, aby se úraz neopakoval.

 

 

Těžké nohy

Příznaky

Pocit těžkých nohou nebo slabých nohou při chůzi do schodů nebo do kopce, který bývá spojen s celkovou únavou dolních končetin. Nohy jsou ztuhlé a ztěžka se zvedají. Někdy může být doprovázen i otoky. Je to přitom poměrně častý problém, který se objevuje zejména u žen. Nohy zároveň nemusí vyloženě bolet.

Příčiny

Jako i u jiných zdravotních problémů příčin může být celá řada. Od banálních jako nedostatek odpočinku, větší tělesná námaha nebo nedostatek hořčíku v těle, až po vážnější jako je problém s žílami, kde se může objevit i již zmíněný otok a kde je příčinou zhoršený průtok krve. Příčiny však mohou být i v problémech svalů nebo i páteře. Příčinou může být rovněž nadváha a nedostatek pohybu.

Léčba

Pokud se pocit těžkých nohou objevuje po známé únavě nebo namáhavé činnosti, je vhodné zkusit si odpočinout. Pokud příčina není známá, může naopak rozumný pohyb pomoci, protože rozhýbe lymfatický systém. Pomoci může i střídavé sprchování studenou a teplou vodou. Zkusit lze i zmíněný hořčík. Pokud pocit těžkých nohou trvá déle a nebo je-li doprovázen otoky, tak je určitě vhodné vyhledat lékaře a zjistit skutečnou příčinu, která pak umožní naordinovat i účinnou léčbu.

 

Voda v koleni

Příznaky:

Voda v koleni je lidové označení pro nadměrné množství kloubní tekutiny v kolenním kloubu. Každý kloub obsahuje malé množství kloubní tekutiny neboli „kloubního mazu“ - je to čirá nebo mírně nažloutlá viskózní tekutina. Vyplňuje kloubní prostor, vyživuje kloubní chrupavku a tu udržuje pružnou a snižuje její tření a opotřebení.

Synoviální tekutina je produkována synoviální blánou (membrana synovialis), která je částí kloubní výstelky. Někdy se může stát, že tekutiny se začne tvořit více, než-li se ji vstřebává a pak dochází k jevu, kterému říkáme voda v koleni. Projevuje se otokem, ztuhlostí kolenního kloubu a bolestivostí, která bývá výraznější při chůzi po schodech.

Příčiny:

Příčin může být celá řada, velmi často je příčinou nějaký úraz, nadměrné zatížení, poškození vazů nebo artróza, u revmatu nebo nádorů. Voda v koleni je tedy důsledkem těchto příčin a projevem kloubu, že s ním není něco v pořádku. Rizikovými faktory jsou vyšší věk, nadměrné zatížení při sportu a samozřejmě nadváha, která obecně kloubům škodí.

Léčba:

Voda v koleni může být pacientem zaměněna za obyčejný otok kolena. Rozdíl je v tom, že v případě vody v koleni je výrazně snížená hybnost kolenního kloubu a problémový pohyb. Zatímco obyčejný otok kolene většinou sám odezní, tak voda v koleni se bez zásahu lékaře neobejde. Základem vyšetření je punkce, která sice není úplně příjemná, ale přináší úlevu. Rozbor odebrané tekutiny pak pomáhá určit příčinu problémů. Vlastní léčba je pak založena na využití vhodných léků, případně artoskopie. Ale to už závisí na konkrétní příčině problému, kterou určí lékař. Ze strany pacienta je důležité kloub v rámci léčby zbytečně nezatěžovat a dopřát si klidový režim.

 

 

Lékařské podiatrické centrum

map marker 2 16   Maiselova 25/4, Praha 1, 110 00
phone 68 16   tel.: 734 246 970 (Podiatrie)
 phone 68 16   tel.: 724 294 436 (Pedikúra)
     

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Platba je možná pouze v hotovosti!

MUDr. MARIE SOUČKOVÁ- PODIATRIE A ORTOPEDIE - idatabaze.czOrtopedické ordinace, ortopedie - idatabaze.cz

Spolehlivá firma (MUDr. Marie Součková)

Ordinační hodiny

Po

Út

St

Čt

8:00 - 14:30

8:00 - 17:30

7:00 - 14:30

8:00 - 12:30  13:30-18:00

7:00 - 12:00

 

 

 

 

Dárkový poukaz

poukaz 2023 1500