• Slide podstránka

Poradna

Mohou rodiče poznat, že s nožkami jejich dětí není něco v pořádku? Nebo je to spíše na pediatrovi, aby odhalil případné vady a poslal je na specializované pracoviště?

Děti docházejí na pravidelné prohlídky k pediatrovi, kde se při prohlídce sleduje i vývoj nožní klenby a v případě, že není vše v pořádku, je dítě odesláno na odborné vyšetření k ortopedovi. Rodiče si mnohdy všimnou odlišnosti dříve a sami požadují odborné vyšetření. Čím dříve se odlišnost zachytí, tím dříve je naděje na odstranění.
V prvním týdnu po narození je dítě vyšetřeno v porodnici ortopedem, který vyšetřuje nejen kyčle, ale sleduje také tvar a funkci nožiček. S postupným růstem dítko obouváme, dáváme mu punčochy, ponožky, které rovněž mohou ovlivnit správný vývoj nožek. Okolo třetího roku života se stává již podélná klenba zřetelnou. To je způsobeno ubýváním vrozené hypermobility a zráním krátkých svalů chodidla. V tomto věku je nejzdravější chůze naboso v přírodním terénu, dochází tak k optimálnímu tréninku svalů chodidla.Většinou je tomu naopak. Doma chodí dítě bosky a v přírodním terénu má boty.

Mohou se rodiče sami objednat na podologické/podiatrické vyšetření a v jakých případech byste to doporučila, případně je vhodné takto vyšetřit každé dítě?

Zhruba 99% narozených dětí nemá vadu nožiček, ale okolo 5. roku věku již zaznamenáváme cca 33 % dětí s funkční poruchou nožky.Osobně jsem prohlédla za poslední půl rok více než 200 dětí předškolního věku a výskyt funkčních vad je daleko vyšší. Setkala jsem se s nošením vadné obuvi, malé obuvi nebo s nošením onošené obuvi po starším sourozenci.
Rodiče mohou sami objednat dítě na podiatrické vyšetření, kde je vyšetřeno lékařem a to nejen nožičky ale vyšetřuje se držení těla =postura. Chodidla přispívají k udržování rovnováhy,. Při poruše klenby se řetězí pporuchy i do vyšších etáží a ovlivní tak zatěžování kloubů a páteře.
Vzhledem k nárůstu funkčních vad nohou bylo by vhodné před nástupem do školy preventivně děti vyšetřit. Nohy jsou po srdci druhým nejzatěžovanějším orgánem a také nás nosí celý život. Děti by měly být vedeny od malička k péči o nohy. Více než kdy jindy platí "Co se v mládí naučíš ve stáří jako když najdeš."

Jak moc záleží na botičkách – na tom, kdy je poprvé obujeme a jaké vybereme? Máte nějaká zásadní doporučení, jak vybrat dítěti boty?

Pro správný vývoj dětské nohy a jejich kloubů a kostí je nutný volný pohyb mezi jednotlivými drobnými klouby dětské nohy.
Správné obutí dětí je velmi důležité. V dětském věku, kdy je nožička tvořena jen chrupavčitou tkání, obuv nožičku formuje.V okamžiku, kdy se dítě začíná stavět, musí proto obuv udržet při zatížení kolmé postavení paty k podložce. Musí mít pevný opatek, musí být dokonale padnoucí, prostorná, prodyšná, vodě odolná, s kulatou špičkou, která poskytuje dostatek místa pro prstce a dostatečně ohebná, tlumící nášlapné síly a musí mít malou hmotnost. Jestliže dospělý člověk v průměru denně ujde 10 000 kroků, pak dítko naběhá minimálně dvakrát více.
Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Z toho důvodu jsou děti ohoženy tím, že budou nosit příliš krátkou nebo jinak nepadnoucí obuv, aniž by si toho byly vědomy, proto se obuv kupuje s tzv. nadměrkem = větší, kdy u dětí je to 12-15 mm, jedna polovina nadměrku je na protažení nohy v zatížení a druhá polovina právě na potřebnou volnost pro prstce. Dětská nožička je potivá,proto by měla být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou z textilu nebo usně, které mají dobré absorpční vlastnosti pro pot a vodní páru.
V současné době se často setkáváme s obuví vyrobenou z umělých klimamembrán typu Gore-Tex nebo Sympatex. Oba materiály jsou propustné pro pot ve formě vodní páry a absolutně nepropustné pro vlhkost z venku. Tím je noha udržována v suchu i při velkém fyzickém zatížení.


Lékařské podiatrické centrum

map marker 2 16   Maiselova 25/4, Praha 1, 110 00
phone 68 16   tel.: 734 246 970 (Podiatrie)
 phone 68 16   tel.: 724 294 436 (Pedikúra)
     

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Platba je možná pouze v hotovosti!

MUDr. MARIE SOUČKOVÁ- PODIATRIE A ORTOPEDIE - idatabaze.czOrtopedické ordinace, ortopedie - idatabaze.cz

Spolehlivá firma (MUDr. Marie Součková)

Ordinační hodiny

Po

Út

St

Čt

8:00 - 14:30

8:00 - 17:30

7:00 - 14:30

8:00 - 12:30  13:30-18:00

7:00 - 12:00

 

 

 

 

Dárkový poukaz

poukaz 2023 1500